Designed for 95"+ motors with 9.25:1 compression ratio to 9.50:1 compression ratio and stock heads.
For lighter bikes.
Cams work best at higher rpm of 2500-6000.
Can be used with stock valve springs and tappets.
Features
- Manufactured with the help of a computer with cam design capabilities
- Made from alloy steel billets and heat-treated processes are utilized
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- '00-'06 model cams use a splined cam drive sprocket, for '99 a splined cam drive sprocket is required.
Specs
| Application | Intake |
| Exhaust Open | 54° |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Close | 18° |
| Exhaust Duration | 252° |
| Exhaust Lift | 0.510" |
| Exhaust Lobe Centerline | 108° |
| Intake Open | 20° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.168" |
| Units | Pair |
| Intake Close | 48° |
| Intake Duration | 248° |
| Intake Lift | 0.510" |
| Intake Lobe Centerline | 104° |
| Product Name | Cam Set |
| Grind | 50 Series |
| Intake Lift at TDC | 0.184" |
| Type | Chain Drive |
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive