High-lift Performance cams for 95-107+ inches, 10.0 to 10.8 compression ratio with high-flow head setup (2600-6400+ rpm).
Features
- Manufactured with the help of a computer with cam design capabilities
- Made from alloy steel billets and heat-treated processes are utilized
- Made in the USA
- Four-gear set required for installation.
- Installer must check coil bind, valve to valve clearance and valve to piston clearance.
Specs
| Application | Intake |
| Intake Duration | 252° |
| Exhaust Close | 22° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.187" |
| Exhaust Open | 58° |
| Exhaust Lobe Centerline | 108° |
| Product Name | Cam Set |
| Intake Lift | 0.570" |
| Intake Lobe Centerline | 102° |
| Type | Gear Drive |
| Intake Close | 48° |
| Riding Style | Street |
| Intake Open | 24° |
| Units | Pair |
| Exhaust Duration | 260° |
| Grind | 67 Series |
| Exhaust Lift | 0.570" |
| Intake Lift at TDC | 0.209" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXD |
| 2007 | Harley-Davidson | FLST |
| 2007 | Harley-Davidson | FLT |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST |
| 2008 | Harley-Davidson | FLST |
| 2008 | Harley-Davidson | FLT |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD |
| 2008 | Harley-Davidson | FXST |
| 2009 | Harley-Davidson | FLST |
| 2009 | Harley-Davidson | FLT |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD |
| 2009 | Harley-Davidson | FXST |
| 2010 | Harley-Davidson | FLST |
| 2010 | Harley-Davidson | FLT |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD |
| 2010 | Harley-Davidson | FXST |
| 2011 | Harley-Davidson | FLST |
| 2011 | Harley-Davidson | FLT |
| 2011 | Harley-Davidson | FXD |
| 2011 | Harley-Davidson | FXST |
| 2012 | Harley-Davidson | FLST |
| 2012 | Harley-Davidson | FLT |
| 2012 | Harley-Davidson | FXD |
| 2012 | Harley-Davidson | FXST |
| 2013 | Harley-Davidson | FLST |
| 2013 | Harley-Davidson | FLT |
| 2013 | Harley-Davidson | FXD |
| 2013 | Harley-Davidson | FXST |
| 2014 | Harley-Davidson | FLST |
| 2014 | Harley-Davidson | FLT |
| 2014 | Harley-Davidson | FXD |
| 2014 | Harley-Davidson | FXST |
| 2015 | Harley-Davidson | FLST |
| 2015 | Harley-Davidson | FLT |
| 2015 | Harley-Davidson | FXD |
| 2015 | Harley-Davidson | FXST |
| 2016 | Harley-Davidson | FLST |
| 2016 | Harley-Davidson | FLT |
| 2016 | Harley-Davidson | FXD |
| 2016 | Harley-Davidson | FXST |
| 2017 | Harley-Davidson | FLST |
| 2017 | Harley-Davidson | FXD |
| 2017 | Harley-Davidson | FXST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Gear Drive