Tire - Roadrider MKII - Front/Rear - 3.25-19 - 54V
Features
- Timeless appearance with cutting-edge performance with aesthetics that suit bikes of all ages
- Updated tire construction enhances handling and stability in both wet and dry conditions
- Enhanced sidewall design reduces the effects of ozone degradation
Specs
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Diameter | 19" |
| Tire Size | 3.25-19 |
| Type | Tubeless |
| Width | 3.25" |
| Product Name | Tire |
| Construction | - (Bias) |
| Units | Each |
| Aspect Ratio | - |
| Load/Speed-Index | 54V |
| Sidewall | Blackwall |
| Tread Pattern/Model | Roadrider MKII |
| Riding Style | Street |
| Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Tubeless
Sidewall Blackwall
Tires: Width 3.25"
Tires: Aspect Ratio -
Tires: Rim Diameter 19"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 54V
Tires: Mounting Position Rear