High-Efficiency Black Vinyl Clutch Cable - +6" Size
Features
- Easy-pull high-efficiency design reduces lever effort by up to 40%
- Made in the USA
Specs
| Size | +6" |
| Type | Clutch |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Vinyl |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Housing Length | 65" |
| Product Name | Cable |
| Style | Alternate Length |
| Travel | 2-9/16" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Clutch
Base Color Black
Color/Finish Black