High-Efficiency Black Vinyl Clutch Cable - +6" Size
Features
- Easy-pull high-efficiency design reduces lever effort by up to 40%
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Cable |
| Travel | 3-1/4" |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length |
| Color/Finish | Black |
| Housing Length | 73-3/4" |
| Type | Clutch |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Vinyl |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Clutch
Base Color Black
Color/Finish Black