Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
Features
- Bars feature tapered technology in the hand control area allowing the customer the freedom to use OEM or aftermarket controls (including hydraulic clutch controls)
- 1" clamping area, dimpled and drilled for internal wiring
- May require extended cable/brake line and wiring
- Not for use with stocks risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
Specs
| Features | Pre-Drilled |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Drag |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Center Width | 10-1/2" |
| Material | Steel |
| Width | 31" |
| End Rise | 7-1/4" |
| Style | Dimpled |
Product Videos
Custom Field
Width 31"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel