Valve Guide - Intake - 0.6350" OD - Shovelhead 'L79-'84
Features
- Precision-machined from cast iron
- Compatible with no-lead fuel and accept any type of valve-stem material
- Accept special valve guide seals (sold separately)
- Made in the USA
Specs
| Outside Diameter | 0.6350" |
| Product Name | Valve Guide |
| Application | Intake |
| Riding Style | Street |
| Size | Oversize (+0.010") |
| Units | Each |
| Length | 1.910" |
| Inside Diameter | 0.3745" |
| Style | Special Shouldered |
| Material | Cast Iron |
Product Videos
Custom Field
Material Cast Iron