Front wheels accept lug-mounted OEM or aftermarket '14-'24 touring-style front floating brake rotors.
Features
- All wheels include bearings and valve stems installed by Coastal Moto
- Precision machined from forged 6061-T6 aluminum
- Forged hub design
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Black |
| For Braking System | without ABS |
| Model | Fuel |
| Rim Width | 3" |
| Units | Each |
| Compatibility | Not for Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Mounting Position | Front |
| Rim Diameter | 19" |
| For Axle Diameter | 1" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Product Name | Wheel |
| Riding Style | Street |
| Type | Forged |
| Disc | Dual Disc |
| Wheel Size | 19x3 |
Fitment
2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited2010, 2015-2019, 2021 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2020, 2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2009, 2012, 2016, 2018, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2022 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2010, 2014, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2009, 2014-2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2015, 2021-2022 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2008, 2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2009-2012, 2014-2015, 2017 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2009, 2015 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2010-2011, 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2009-2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2010 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 19"
Rim Width 3"
Mounting Position Front
Type Forged
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Wheel Size 19x3
Material 6061-T6 Aluminum