Wheel - Largo 3D - Rear - Single Disc/without ABS - Chrome - 18x5.5 - '09+ FL
Features
- "Cast" one-piece design wheels at a fraction of the cost of billet or forged wheels
- Includes bearings and valve stems installed by Coastal Moto
Specs
| Base Color | Silver |
| For Axle Diameter | 1" |
| Material | Aluminum |
| Compatibility | Not for Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Model | Largo 3D |
| Rim Width | 5.5" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Silver |
| Disc | Single Disc |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Diameter | 18" |
| Finish | Chrome |
| Product Name | Wheel |
| Units | Each |
| For Braking System | without ABS |
| Type | Cast |
| Wheel Size | 18x5.5 |
Fitment
2010, 2015-2019, 2021 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2012, 2020, 2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2014, 2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2009, 2012, 2016, 2018, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2022-2023 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2010, 2014, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2009, 2014-2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2016, 2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2016, 2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2009, 2015 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2010-2011, 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2009-2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2009, 2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide
2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
2013 Harley-Davidson FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom
2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited
2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
2011 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra
2024 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 18"
Rim Width 5.5"
Mounting Position Rear
Type Cast
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Silver
Wheel Size 18x5.5
Material Aluminum