Short Sissy Bar - Dyna '06-17
Features
- Make life easier for your passengers by offering back support
- Also helps carry your luggage
- Made from high-strength steel with heavy-duty mounting brackets and comes with a pad
- Use stock mounting points for a no-fabrication installation
- Include everything you need for installation
- Made in the U.S.A.
- Optional luggage rack sold separately
Specs
| Pad Height | 5" |
| Style | Square |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Sissy Bar |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Height | 14" |
| Type | Short |
| Features | Includes Backrest Pad |
| Pad Width | 6" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Short
Color/Finish Chrome
Material Steel