Handlebar - California Ape - 16" - TBW - Heated Grips - Black
Features
- Revolutionary Premium Series FATBARS are lighter and stronger with less vibration and improved moment of inertia
- Beautiful mandrel bends that are fully round, not the usual flattened non-mandrel bends
- Stronger DOM center tube
- Aluminum end tubes help lower vibrations
- The moment of inertia is greatly improved because of the unique lightweight aluminum end tubes, allowing for easier and quicker steering
- Bars are opened up and have an ergonomic wrist angle that lets you ride longer and more comfortably
- CNC and hand-blended wiring holes and paths designed to smoothly run internal wires
- Accept stock handlebar clamps, risers and controls
- Clamping area has 3-1/2” on-center knurling
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Base Color | Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 32-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Rise | 16" |
| Material | Steel |
| Center Width | 9" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 32-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Steel