Weekday Solo Seat - Flame Stitch - FXCW/C '08-'11
Features
- Designed with everyday comfort in mind, this seat has contoured leg passages and added back support
- The leather insert and vinyl bands are tailored to give a clean and simple look
- The solo seat for daily use
Specs
| Material | Leather |
| Model | Weekday™ |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 13" |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Flame Stitched |
| Overall Seat Length | 19" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 16-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | Softail Rocker FXCW |
| 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Leather