1-1/4" Buffalo Springer Handlebar - 9-1/2" - Chrome
Features
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Springer-style bars have 4-3/4" center diamond knurling for a smooth finished look; work with the OEM Springer risers and handlebar clamps
- Made in the USA
- Not for use with electronic throttle control or heated grips
Specs
| Finish | Chrome |
| Clamping Width | 4-3/4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 9-1/2" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 36" |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| End Rise | 9-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Height | 9-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 10" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 12" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Clamping Diameter | 1" |
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel