Black Vinyl Idle Cable - 31-3/4" - Vinyl
Features
- Cables feature polished-chrome fittings, black vinyl outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late-style Mikuni carbs.
Specs
| Housing Length | 31-3/4" |
| Overall Length | 31-3/4" |
| Product Name | Cable |
| Travel | 11.1 cm |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Elbow Angle | 45° |
| Type | Idle |
| Housing Material | Vinyl |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1987 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Black
Color/Finish Black