Black Vinyl Idle Cable - 38"
Features
- Cables feature polished-chrome fittings, black vinyl outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late-style Mikuni carbs.
Specs
| Housing Length | 38" |
| Overall Length | 38" |
| Base Color | Black |
| Elbow Angle | 70° |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Housing Material | Vinyl |
| Product Name | Cable |
| Travel | 12.1 cm |
| Units | Each |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1996 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Black
Color/Finish Black