Stainless Braided Idle Cable - 56"
Features
- Cables feature polished-chrome fittings and stainless-steel braiding outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
- Braided cables feature outer housings coated with a non-yellowing clear covering for abrasion resistance
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late style Mikuni carbs.
Specs
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Overall Length | 142 cm |
| Style | Braided |
| Type | Idle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Housing Length | 142 cm (56") |
| Product Name | Cable |
| Travel | 4-7/8" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Unfinished |
| Cruise | Cruise |
| Elbow Angle | 90° |
| Finish | Unfinished |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Unfinished
Color/Finish Unfinished