Not for 883C/1200C models with stock gauge mount.
Uses 22 mm petcock (sold separately).
Features
- Steel gas tanks feature TIG-welded construction
- Chrome mounting hardware included
- Tunnel is 3" deep
- Mounting tabs measure approximately 23" center-to-center
- Use L'96-'20 vented gas cap (sold separately).
- Requires sealing prior to use.
Specs
| Style | Peanut |
| Length | 20" |
| Width | 28 cm |
| Cap Style | Vented |
| Features | Tunnel Depth 3" |
| Units | Each |
| Application | Carbureted |
| Color/Finish | Raw |
| Tank Capacity | 3 US gal. |
| Type | Custom Tank |
| Base Color | Silver |
| Fuel Tank Outlet Size | 22 mm |
| Material | Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Product Name | Gas Tank |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004 | Harley-Davidson | XL |
| 2004 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2004 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | XL |
| 2005 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2005 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2005 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | XL |
| 2006 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2006 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2006 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2006 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 28 cm
Type Custom Tank
Base Color Silver
Color/Finish Raw
Material Steel