1-1/4" EZ Install Flat Top Handlebar Kit - 12" - Chrome
Features
- Bolt together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ Install means no more need to fight internal wiring; you can install wiring in minutes
- Certain models and heights of handlebar kits will include a brake line extension, clutch line/cable extension and wiring harness, while some of the shorter handlebar kits will only contain a wiring harness or a clutch line/cable extension; kit is priced accordingly
- Black handlebars come with black lines/cable extensions; chrome handlebars come with braided lines/cable extensions
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Kits include only the necessary components needed to install handlebars based on the model and height of handlebar.
Specs
| Base Color | Silver |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Finish | Chrome |
| Features | For Cable Clutch |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 12" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Rise | 12" |
| Style | Sharknose |
| Riding Style | Street |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Width | 36" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel