1-1/4" Handlebar - Wide Drag - TBW - Chrome
Features
- Bars feature a full 1-1/4" diameter in the clamping area
- Accept most 1" grips and controls
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the USA
- Bars require the use of risers that accept handlebars with a 1-1/4" diameter in clamping area (sold separately).
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount clamp on 883C/1200C models.
- Pullback dimension is total pullback; center is before bends.
- Bars are not clearanced for early-style master cylinders; fit all '08+ OEM Harley Davidson brake master cylinders and '08+ OEM clutch master cylinders.
Specs
| Pullback/Sweep | 5" |
| Center Width | 8" |
| End Rise | 0" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | 18° |
| Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Features | Pre-Drilled |
| Width | 32-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
Product Videos
Custom Field
Width 32-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel