Pullback Handlebar Risers - Black
Features
- Fully CNC-machined out of solid 6061-T6 billet aluminum for maximum strength
- Special alloy gold zinc clamp bolts included
- Have a 2-1/2" rise with 1-1/2" pullback
- Machined cutouts make these risers extremely lightweight without sacrificing strength
- Made for use with 1" diameter handlebars
- Bases are threaded for 1/2"-13 riser bolts
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Riser |
| Units | Pair |
| Clamping Diameter | 1" |
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Black |
| Features | 1-1/8" Width |
| Pullback | 1-1/2" |
| Rise | 2" |
| Style | Pullback |
| Base Color | Black |
| Type | Handlebar |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Black
Finish Anodized
Color/Finish Black
Material 6061-T6 Aluminum