Kit Includes:
• 2x Pistons
• 2x Wrist Pins
• 4x Spiral Lock Pin Clips
• 2x Ring Sets
Features
- Manufactured from high-strength, T-5 heat-treated, 390 hypereutectic aluminum alloy
- Allows a tighter fit and longer piston and ring life
- Diamond-machined pistons are held to plus or minus one gram weight and less than one-half-thousandth-inch (.0005") tolerances from piston to piston
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
- Replacement piston rings sold separately
- KB pistons can be installed tighter than other pistons. This results in less piston rock and better ring seal. Please read instructions included with piston for correct piston clearance.
- Due to the thermal conductivity and design of KB pistons, special attention is required to the top ring end gap. Please read instructions furnished with piston for correct ring installation.
Specs
| Ring Material | Moly Coated |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Piston Material | Hypereutectic Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Displacement | 74" |
| Stroke Length | 3.812" |
| Riding Style | Street |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 3.498" |
| Piston Head Shape | Flat Top |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
Fitment details provided by supplier.