1-1/2" Grande Twin Peaks Touring Handlebar - 14" - Black
Features
- Handlebars with an emphasis on touring comfort
- More parallel wrist angles for a perfect pullback angle and stress-free riding
- Flowing bends on the uprights designed specifically for batwing faring bikes
- Slotted for internal wiring
- Integrated clamp design replaces the stock riser clamp and risers
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
- Works with hydraulic clutches.
- Can be used on cable and Throttle-By-Wire applications.
Specs
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Width | 35-1/2" |
| End Rise | 14" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Height | 14" |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 14" |
| Type/Bend | Twin Peaks |
| Center Width | 9" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel