1-1/2" Grande Twin Peaks Touring Handlebar - 14" - Chrome
Features
- Handlebars with an emphasis on touring comfort
- More parallel wrist angles for a perfect pullback angle and stress-free riding
- Flowing bends on the uprights designed specifically for batwing faring bikes
- Slotted for internal wiring
- Integrated clamp design replaces the stock riser clamp and risers
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
- Works with hydraulic clutches.
- Can be used on cable and Throttle-By-Wire applications.
Specs
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Height | 14" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 7" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise | 14" |
| Type/Bend | Touring |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Center Width | 8" |
| Rise | 14" |
| Width | 34-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 34-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel