Handlebar - Prime Ape - 12" - Chrome
Features
- A new twist on the conventional ape
- Mitered tip with a traditional two-bend bottom
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Designed for internal wiring
- Double-wall design for added strength
- Designed to work with hydraulic clutch and brake master cylinder
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Finish | Chrome |
| End Rise | 12-1/4" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Rise | 12" |
| Units | Each |
| Height | 12-1/4" |
| Width | 37-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5-7/8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 7-3/8" |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 37-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel