1-1/4" Twin Peaks Touring Handlebar - 12" - Black
Features
- Handlebars with an emphasis on touring comfort
- More parallel wrist angles for a perfect pullback angle and stress-free riding
- Easy-to-wire 90° mitered corners
- Slotted for internal wiring
- Made in the USA
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 7" |
| Width | 35-1/4" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Type/Bend | Touring |
| Finish | Gloss |
| Center Width | 11-1/2" |
| Color/Finish | Gloss |
| Height | 12" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| End Rise | 12" |
| Controls Diameter | 1" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35-1/4"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel