1-1/4" Prime Ape Bagger Handlebar - 18" - Black
Features
- Designed for all day comfort riding with aggressive styling
- Mitered top with a traditional two-bend bottom
- Slotted for internal wiring
- Notched for Throttle-By-Wire capability
- 1" clamping area with 3-1/2" on-center knurling
- For use on Touring models with batwing fairing
- Made in the USA
- Accept H-D OEM heated grips.
Specs
| Riding Style | Street |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Color/Finish | Black |
| Rise | 19" |
| Width | 35-1/2" |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Units | Each |
| Center Width | 12" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Style | Batwing |
| End Rise | 18" |
| Material | Steel |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Product Name | Handlebar |
Product Videos
Custom Field
Width 35-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel