Integrated clamp design replaces stock riser clamp and risers.
Features
- A new twist on the conventional ape
- Mitered tip with a traditional two-bend bottom
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Designed for internal wiring
- Double-wall design for added strength
- Designed to work with hydraulic clutch and brake master cylinder
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Riding Style | Street |
| Rise | 14" |
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| End Rise | 14" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 38-1/2" |
| Center Width | 12" |
| Color/Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 8" |
Product Videos
Custom Field
Width 38-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel