Integrated clamp design replaces stock riser clamp and risers.
Features
- A new twist on the conventional ape
- Mitered tip with a traditional two-bend bottom
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Designed for internal wiring
- Double-wall design for added strength
- Designed to work with hydraulic clutch and brake master cylinder
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| End Rise | 16" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Cable Throttle Application |
| Type/Bend | Grande |
| Finish | Gloss |
| Center Width | 12" |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Units | Each |
| Rise | 16" |
| Width | 38-1/2" |
| Base Color | Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
Product Videos
Custom Field
Width 38-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel