1-1/4" Twin Peaks Big Twin Handlebar - 10" - Black
Features
- A twist on the Ape Hanger handlebar
- Mitered top with a traditional two-bend bottom
- Drilled for internal wiring
- Notched for throttle-by-wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883/1200C models
- Accepts H-D OEM heated grips
Specs
| Features | Knurled Center |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Powder-Coated |
| Center Width | 9" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Powder-Coated |
| Type/Bend | Big Twin Peaks |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Width | 36" |
| Height | 10" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Black
Finish Powder-Coated
Color/Finish Powder-Coated
Material Steel