1-1/4" Twin Peaks Touring Handlebar - 16" - Black
Features
- Handlebars with an emphasis on touring comfort
- More parallel wrist angles for a perfect pullback angle and stress-free riding
- Easy-to-wire 90° mitered corners
- Slotted for internal wiring
- Made in the USA
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Features | For Hydraulic Clutch |
| Clamping Diameter | 1" |
| Base Color | Black |
| End Rise | 16" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Twin Peaks |
| Units | Each |
| Finish | Gloss |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 33-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Center Width | 12" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 16" |
| Pullback/Sweep | 5-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 33-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel