1-1/4" Twin Peaks Hefty Big Twin Handlebar - 13" - Black
Features
- Measures 1-1/4" in the handlebar clamping area
- Must use risers that accept handlebars with a 1-1/4" clamping area
- Mitered top with a traditional two-bend bottom
- Drilled for internal wiring
- Notched for Throttle-by-Wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883C/1200C models.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Features | Pre-Drilled |
| Type/Bend | Big Twin Peaks |
| Units | Each |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Riding Style | Street |
| Width | 33-1/2" |
| Center Width | 9" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Rise | 13" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Height | 13" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 13" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Universal |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 33-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel