Large Wheel Clamping Chock
Features
- Fits either mini-cycles or full size bikes
- Best way to secure off-road and dual sport motorcycles for transportation
- Clamping system grips the top of the front tire, pulling forward and locking it into the wedged shaped frame; it even works with flat tires
- Keeps motorcycle secure without the need for tie-downs
- Increases the life of fork seals and springs by relieving pressure normally caused by tie-downs
- Loading and unloading is done safely and securely in seconds, locks down and releases easily by hand
- Mounts to any transportation vehicle or trailer floor, hardware is included
Specs
| Application | Wheel Chock |
| Style | Large |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Wheel Clamp |
| Mounting Position | Front |
| For Tire Width | 19" - 23" |
| Length | 9-1/2" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Type | Wedge |
| Units | Each |
| Width | 13" |
Product Videos
Custom Field
Width 13"
Mounting Position Front
Type Wedge
Color/Finish Black