Black Vinyl Clutch Cable for Buell
Features
- Cable has nylon-lined housings and uses precise OEM component dimensions
- Wires in the outer casing are wound lengthwise instead of around the cable to eliminate compression and spongy clutch feel
Specs
| Color/Finish | Black |
| Housing Length | 119.5 cm |
| Overall Length | 49-3/4" |
| Type | Clutch |
| Product Name | Cable |
| Travel | 2-7/8" |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Housing Material | Vinyl |
| Style | Compressionless (Longitudinally Wound) |
Product Videos
Custom Field
Type Clutch
Base Color Black
Color/Finish Black