Armor Coat Stainless Steel Throttle Cable - 38-1/2"
Features
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
Specs
| Cruise | Cruise |
| Product Name | Cable |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Housing Length | 38-1/2" |
| Style | Braided |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Overall Length | 38-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Elbow Angle | 90° |
| Size | +9" |
Product Videos
Custom Field
Type Throttle
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome