Kodlin Solo Seat - Black - FXSB '13-'17
Features
- Designed by Kodlin
- Sporty and elegant seat featuring panels of Alcantara® or genuine leather for a luxurious texture and ultra-durability
- Seat base is steel construction
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 13" |
| Type | Solo Seat |
| Material | Leather |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 17" |
| Model | Kodlin Signature Series |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Alcantara® |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991 | Harley-Davidson | XL |
| 1992 | Harley-Davidson | XL |
| 1993 | Harley-Davidson | XL |
| 1994 | Harley-Davidson | XL |
| 1995 | Harley-Davidson | XL |
| 1996 | Harley-Davidson | XL |
| 1997 | Harley-Davidson | XL |
| 1998 | Harley-Davidson | XL |
| 1999 | Harley-Davidson | XL |
| 2000 | Harley-Davidson | XL |
| 2001 | Harley-Davidson | XL |
| 2002 | Harley-Davidson | XL |
| 2003 | Harley-Davidson | XL |
| 2013 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2014 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2015 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2016 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Leather