Fastback Perewitz Seat - Diamond - FLHR '97-'07
Features
- Super-clean custom style from legendary custom bike builder Dave Perewitz
- Exclusive controlled-density formula, precision-molded seat padding
- Expanded vinyl seat material with single-stitch diamond pattern
- Low look with excellent back support
- Seat base is 3/16" marine-grade fiberglass
- Made in the U.S.A.
Specs
| Material | Vinyl |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Diamond |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Dave Perewitz Signature Series |
| Driver Seat Length | 18-3/4" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl