Does not fit '23 FLHXSE/FLTRXSE CVO models.
Driver backrest measures 12" (30.48 cm) W x 7" (17.78 cm) H.
Features
- Super comfortable touring design provides rider and passenger with the fullest, most comfortable seat possible
- Seat is 1-3/4" (4.45 cm) further back than stock
- Expanded vinyl cover
- Made in the USA
- Will fit with a handrail.
Specs
| Backrest Pad Height | 7" |
| Decoration | Studded |
| Driver Seat Width | 19" |
| Model | Super Touring |
| Overall Seat Length | 30" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 14" |
| Type | 2-Up Seat |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl