Filter Category 2
Light Transmission: 23%
Features
- High-impact resistant and lightweight polycarbonate lenses
- 5-base cylindrical shield lens for increased peripheral view and protection
- 360 degree visibility for unobstructed views and optimal field of vision
- Interchangeable scratch-resistant lenses provide 100% UV protection
- Lower air scoops to increase ventilation while reducing moisture on the lens
- HYDROILO lens treatment repels water, dirt and oil
- Temple arm scoops to manage moisture
- Shatterproof and lightweight Grilamid TR90 frame
- Ultra-grip rubber nose pads and tips for a secure fit no matter how much you sweat
- Includes hard casse, microfiber cleaning bag and a nose pad
Specs
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Type | Wrap Around Design |
| Units | Each |
| Finish | Mirror |
| Lens Color/Finish | Multilayer Mirror |
| Features | Hydrophobic Lens Coating |
| Lens Height | 53 mm |
| Lens Width | 145 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Frame Width | 154 mm |
| Lens | Single |
| Model | Speedcraft |
| Product Name | Sunglasses |
| Temple Width | 118 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Mirror
Color/Finish Black
Material Polycarbonate