Speedtrap Sunglasses - Soft Tact Banana - Black Mirror Lens
Features
- Optically correct de-centered spherical shield with 6-base lens design
- Three way adjustable temple tips providing a secure comfortable fit
- Over-injected rubber temple tips
- Ultra-grip rubber nose pad
- Spare clear lens and alternative nose piece included
- Air scoops increase ventilation while reducing moisture on the lens
Specs
| Finish | Mirror |
| Color/Finish | Soft Tact Banana |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Material | Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Frame Width | 143 mm |
| Lens Height | 55 mm |
| Features | Impact Resistant |
| Lens Width | 139 mm |
| Gender | Unisex |
| Lens | Single |
| Model | Speedtrap |
| Product Name | Sunglasses |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Mirror
Color/Finish Soft Tact Banana
Material Polycarbonate