Filter Category 3
Light Transmission: 16%
Features
- Dual-lens, semi-rimless design for enhanced coverage with unobstructed view
- Megol® rubber coated nose pads and temple arms offer superior fit and comfort
- Enhanced space between lens and face increases airflow and prevents fogging
- Temple arm scoops form a secure fit to your head and manage moisture
- Wrap-around design reduces movement on your face
- Includes extra low-light lens, EVA molded carrying case and microfiber bag
Specs
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Features | Hydrophobic Lens Coating |
| Gender | Unisex |
| Material | Grilamid Tr90 |
| Model | Sportcoupe |
| Bridge Width | 17.5 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Street |
| Frame Width | 145 mm |
| Lens Width | 61 mm |
| Type | Wrap Around Design |
| Lens | Single |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Lens Height | 44 mm |
| Size Group | Adult |
| Temple Width | 133 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Grilamid Tr90