Tire - Street Fox - Front/Rear - 23x11R10 - 6 Ply
Features
- Protective rim guard to save your rim when rubbing up against a curb
- Radial casing provides a smooth ride
- Long-lasting street-oriented tread design built for ATV's and Side by Side's used at the municipalities, school districts, warehouses, etc.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Rim Diameter | 10" |
| Riding Style | ATV |
| Style | General Purpose |
| Tire Diameter | 23" |
| Tread Pattern/Model | Street Fox |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Size | 23x11R10 |
| Load/Speed-Index | 100B |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Recommended Operating PSI | 20 |
| Tread Depth | 10/32" |
| Width | 11" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Type | Tubeless |
| Ply Rating | 6 Ply |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 11"
Tires: Rim Diameter 10"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 100B
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless