Tire - M1 Evil - Front/Rear - 32x10R14 - 8 Ply
Features
- Design makes this tire an unbeatable choice for use in the woods or recreational terrain
- Developed using a special long-lasting compound for ultra wear protection
- Natural rubber compound increases your puncture resistance
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Riding Style | UTV |
| Tire Diameter | 32" |
| Tire Size | 32x10R14 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Recommended Operating PSI | 12 |
| Style | Utility |
| Directional Tread Pattern | No |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Rim Diameter | 14" |
| Tread Depth | 1" |
| Construction | R (Radial) |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Load/Speed-Index | 76J |
| Tread Pattern/Model | M1 Evil |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Width | 10" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 76J
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless