Tire - Blacktail - Front/Rear - 25x8R12 - 6 Ply
Features
- With thick and deep lugs and a robust tread pattern, the Blacktail can get you up, over, through and around just about any obstacle or terrain
- Shoulder lugs provide sidewall protection and rim guard offers protection for your wheels
- Wide footprint providing excellent traction and enhanced shock absorption
- Superior handling in dirt, mud, rocks, through the woods or in the desert
- Natural rubber compound for long lasting tread life
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Style | Mud |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Tire Size | 25x8R12 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Riding Style | ATV |
| Tread Pattern/Model | Blacktail |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Diameter | 25" |
| Type | Tubeless |
| Rim Diameter | 12" |
| Units | Each |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 55J |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 25/32" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Width | 8" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 55J
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless