Tire - Mud-Terrain T/A® KM3 - Front/Rear - 30x10R14 - 8 Ply
Features
- Delivers extreme toughness and traction, through mud and loose soil, with the terrain-attack tread design
- Linear flex zones allow the tire to flex and envelop objects in aired-down driving situations
- Tough sidewall rubber and its advanced deflection design help resist splitting and bruising
- Advanced UTV-specific tread compounds enhance grip on rock and slick surfaces
- Mud-phobic bars help release compacted mud for continued traction
- Steady tread blocks help provide foundation in rocky conditions
- Terrain-attack tread blocks grip from any angle of approach
- Built with steel-belted radial construction
- Q-rated for speeds up to 99 mph
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 30" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Rim Diameter | 14" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Style | Mud |
| Width | 10" |
| Max Bead Seating PSI | 40 |
| Tire Size | 30x10R14 |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 18/32" |
| Tread Pattern/Model | Mud-Terrain T/A® KM3 |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1958 | Harley-Davidson | XL |
| 1959 | Harley-Davidson | XL |
| 1960 | Harley-Davidson | XL |
| 1961 | Harley-Davidson | XL |
| 1962 | Harley-Davidson | XL |
| 1963 | Harley-Davidson | XL |
| 1964 | Harley-Davidson | XL |
| 1965 | Harley-Davidson | XL |
| 1966 | Harley-Davidson | XL |
| 1967 | Harley-Davidson | XL |
| 1968 | Harley-Davidson | XL |
| 1969 | Harley-Davidson | XL |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless