Bugeye II Goggle - Multi Lens
Features
- Include three shades of shatter-resistant lenses: anti-fog smoke, for most standard riding conditions; amber, for overcast conditions; clear, for nighttime riding
- Strong, durable black frame with classic elastic band that is adjustable for comfort and can be worn over hats during inclement weather
- Open cell foam, polymer elastomer frame contains ventilation ports to prevent fogging
- Black nylon belt pouch stores goggles and lenses; microfiber cleaning cloth included
- Accepts prescription lenses (not included)
Specs
| Color/Finish | Black |
| Lens Color/Finish | Amber |
| Model | Bugeye II |
| Size Group | Adult |
| Base Color | Black |
| Finish | Matte |
| Features | Anti-Fog |
| Gender | Unisex |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Foam Construction | Open Cell Foam |
| Frame Width | 155 mm |
| Lens Height | 45 mm |
| Lens | Single |
| Bridge Width | 15 mm |
| Product Name | Goggles |
| Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 60 mm |
| Size | Large Frame |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Polycarbonate