Seat has the EZ Glide II backrest mounting system for driver only, accepts pad assemblies (sold separately); will fit '97-'07 FLT/ FLHT/ FLTR models when used with lower dash extension PART #2202-0070.
Features
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides (unless noted); patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit; fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- The driver area is cut narrow in the front to help eliminate pressure on the inner thighs
- Molded flexible urethane foam interior for maximum comfort and styling
- Includes mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| Features | Solar Reflective |
| Model | Touring |
| Decoration | Double Diamond |
| Material | Leather |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Length | 12" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 32" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather