Low Forward Touring Seat - Double Diamond - FLHR/FLHX '97-'07
Features
- Low-profile double bucket seat with solar reflective leather in seating area and automotive-grade leather-like vinyl on the sides; features improved shape and molded flexible urethane foam interior for added comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Seat moves rider forward 2" compared to stock seat; this may vary depending on model and year
- Driver area is cut narrow in the front to help eliminate pressure on the inner thighs
- Includes all mounting hardware and instructions
- Optional EZ Glide II backrest sold separately
- Made in the USA
Specs
| Rear Seat Width | 11" |
| Features | Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 32" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 13" |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Model | Touring |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Decoration | Double Diamond |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl