Extended Reach Predator III Seat - Double Diamond - Black w/ Red Stitching - FL '99-'07
Features
- Moves the rider back 1-1/2" compared to stock seat
- High-quality automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Seating area is contoured and narrow up front for better leg clearance
- Fits with all Drag and most HD sissy bars
- Features a 6-1/2" tall driver support with unique styling
- Made in USA
- Seats will fit '97-'07 FLT/FLHT/FLR models when using lower dash extension part #2202-0070.
Specs
| Features | Extended Reach |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Model | Predator III |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Units | Each |
| Decoration | Double Diamond |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Driver Seat Length | 17" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Red Stitching |
| Overall Seat Length | 30-3/4" |
| Base Color | Black |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl