Extended Reach Predator III Seat - Vinyl/Solar Leather - Smooth - FLT/FLH '23-'25
Features
- Predator III 2-Up extended reach seat extends the drivers seating area back 2"
- Features 6-1/2" tall driver support with unique styling
- The seating area is contoured for maximum comfort
- The seat is made narrow up front for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to the seat with instructions included
- Made in the USA
Specs
| Material | Leather |
| Model | Predator III |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Features | Extended Reach |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 12" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather