Fits with all Drag Specialties sissy bars and most Harley-Davidson sissy bars.
Requires removal of rear fender trim to fit '10-'12 FLSTSE models.
7" (17.78 cm) lumbar support.
Features
- Contoured seating area for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- High quality automotive grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam interior
- Rubber Bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Includes all mounting hardware
- Made in USA
Specs
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 30" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Model | Predator III |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2008 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTSSE2 Screamin Eagle Softail Springer |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2009 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
| 2009 | Harley-Davidson | Fat Boy Lo FLSTFB |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSE CVO Softail Convertible |
| 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSE2 CVO Softail Convertible |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTSE3 CVO Softail Convertible |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl